ГРОМАДСЬКІ ПЕТИЦІЇ — це платформа висловлення суспільної думки щодо значущих для країни питань. Це маніфестація/мітинг але у формі онлайн голосування. Працює точно так, як петиції на сайті Президента України чи Верховної Ради України, але не містить обмежень щодо кількості голосів.

Конституція України (ст.40) гарантує можливість кожній людині безпосередньо звертатися, направляти індивідуальні та колективні письмові звернення до державних органів, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб.

Електронна петиція — це особлива форма колективного звернення громадян до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування, яке обов'язкове до розгляду за умови набрання необхідної кількості голосів.

Значною перевагою електронної петиції є зручність, оскільки зникає потреба фізично збирати підписи на підтримку петиції. Достатньо зареєструватись, викласти своє звернення на сайті та спостерігати за кількістю голосів, поданих на підтримку петиції. З моменту оприлюднення електронної петиції, її може прочитати та підтримати кожен громадянин. Також мають можливість ознайомитись із петицією представники ЗМІ, депутати та чиновники ще до набрання такою необхідної кількості голосів.

Відповідно до статті 23-1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни можуть звернутися до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування з електронними петиціями через офіційний веб-сайт органу, якому вона адресована, або веб-сайт громадського об’єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції.

У змісті електронної петиції в Україні забороняються: заклики до повалення конституційного ладу України, заклики до порушення територіальної цілісності України, заклики до вчинення терористичних актів, пропаганда війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової та релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, інформація, що принижує честь і гідність, права і законні інтереси осіб, матеріали та висловлювання, що представляють загрозу національним інтересам і національній безпеці України, матеріали порнографічного та сексуального характеру, передвиборчі матеріали, комерційні та рекламні матеріали.

Також, стаття 23-1 Закону України «Про звернення громадян» регламентує принципи, які полягають в тому, що відповідні органи державної влади, органи місцевого самоврядування та громадські об’єднання під час збору підписів на підтримку електронної петиції зобов’язані забезпечити:

  • безоплатність доступу та користування інформаційно-телекомунікаційною системою, за допомогою якої здійснюється збір підписів;
  • електронну реєстрацію громадян для підписання петиції;
  • недопущення автоматичного введення інформації, у тому числі підписання електронної петиції, без участі громадянина;
  • фіксацію дати і часу оприлюднення електронної петиції та підписання її громадянином.

Як підписати петицію?

Щоб підписати вже створену електронну петицію, необхідно спочатку увійти за допомогою безпечної системи електронної ідентифікації BankID НБУ, а після перейти на сторінку цієї петиції, ознайомитися з її текстом і натиснути кнопку «Підписати». Прості чотири кроки:

BankID

ЗВЕРТАЄМО УВАГУ! Відповідальність за зміст електронної петиції несе автор (ініціатор) електронної петиції.

Згідно статті 26 Закону України «Про звернення громадян» подання громадянином звернення, яке містить наклеп і образи, дискредитацію органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян та їхніх посадових осіб, керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, заклики до розпалювання національної, расової, релігійної ворожнечі та інших дій, тягне за собою відповідальність, передбачену чинним законодавством.

► Петиції, по яких триває збір підписів, можна переглянути за посиланням.



ЧАСТІ ПИТАННЯ

Ініціатива Громадських петицій виникла завдяки численним обмеженням, що встановлені на офіційних веб-сайтах подання петицій до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та органам місцевого самоврядування. Ці обмеження стосуються максимальної кількості підписів (голосів), які збираються під петиціями, а також безпідставними необґрунтованими відмовами щодо публікації петицій на офіційних веб-сайтах.
Основною метою платформи є допомогти громадянам України під час військового стану самоорганізуватися і висловити своє відношення щодо дій та/або рішень осіб, яких український народ наділив владними повноваженнями. В нашому розумінні це сутність народовладдя — бути вільними у висловлюваннях думок.